Výhody a nevýhody
Výhodou intradenního přístupu je, že obchodník po skončení dne má tzv. čistou hlavu. Jednoduše vypne počítač a padla.
Nevýhodou je, že se nezúčastní případných dlouhodobějších trendů, kde může jedním obchodem vydělat stejně, jako například deseti intradenními. Intradenní obchodování také klade nároky na čas obchodníka. Musí neustále sledovat své grafy a čekat na příležitost k obchodu. To s sebou přináší i mentální vypětí a nelze vydržet v maximální koncentraci po celý den. Intradenní obchodník typicky bude obchodovat 2-3 hodinový blok dopoledne a / nebo odpoledne. Obchodní příležitost může přijít prakticky kdykoliv a pokud není obchodník u svého počítače, tak mu nezbývá, než čekat na další příležitost.
Úskalím při intradenním obchodování je kvalita brokera. Intradenní obchodník potřebuje brokera s nízkými poplatky, protože provádí větší množství obchodů a také rychlé vyplnění jeho objednávek.
Skalping
V rámci intradenního stylu obchodování existuje ještě specifický styl známý jako skalping. Při takovém obchodním stylu se obchodník snaží vydělat na minimálních pohybech ceny.
Tento styl obchodování je zdaleka nejnáročnější. Vyžaduje vysokou koncentraci, veliké znalosti a především dlouholetou zkušenost. Skalper pro své obchodování používá 1-5 minutový graf, sleduje hloubku trhu (DOM) a tok objednávek do trhu. Špičkových lidských skalperů je pomálu a většinou jde o jistou formu umění. V dnešní době mají čím dál tím větší konkurenci v počítačových algoritmech, které jsou schopny zobchodovat danou situaci 100x rychleji, než člověk a tak jsou někteří skalpeři nuceni obchodovat z vyššího časového rámce.
Jaký graf používat
Jako vhodnější styl intradenního obchodování se mi jeví používat minimálně 15 minutový – 1 hodinový graf. Tyto grafy nabízejí s dobrou pravděpodobností ziskový potenciál v řádu 7-15 pipů / ticků (podle trhu a aktuálních podmínek). Tyto časové rámce navíc dostanou intradenního obchodníka mimo spektrum, kde působí většina počítačových algoritmů.
Intradenního obchodníka prakticky nezajímají makro zprávy a fundamentální data. Jediné, co ho v souvislosti s nimi zajímá je, zda a kdy jsou v daný den zveřejněna. V tento čas nechce intradenní obchodník otevírat nové obchody, protože vyhlašování zpráv často přináší volatilní pohyby. Jeho hlavním nástrojem je technická analýza trhu. Nejvýše se bude zajímat o 1 denní Market Profile a 1 denní Price Action graf.
Největší pozornost ale bude věnovat nižším časovým rámcům (4h. – 15 m.), na kterých bude sledovat supporty a rezistence, které mohou přinést krátkodobý obrat v pohybu ceny. Jak identifikovat takové supporty a rezistence podrobně popisujeme v našich knihách, nebo na našich seminářích.
U supportů a rezistencí potom čeká intradenní obchodník na reakci ceny a na případný vstupní signál pro vstup do obchodu na nižším časovém rámci.
Příklad z trhu: zlato
Pojďme se podívat na konkrétní příklad z trhu zlata. Na 1 denním Market Profile jsem identifikoval silnou oblast rezistence tvořenou hranou oblasti singles a VAH.
Graf futures zlata (GC) 1 denní MP
Při pohledu na 4 hodinový graf mám 2 další rezistence na základě Price Action a jednu na základě VWAP Market PRofile. Při takovém souběhu rezistencí z vyšších časových rámců očekávám na této hladině intradenní odraz.
Graf futures zlata (GC) 4 h. graf
Sleduji tedy 15minutový graf, kde mám vyznačenou oblast rezistence z vyšších časových rámců a čekám na signál ke vstupu. V knize Price Action popisujeme několik možných signálů pro vstup do pozice. Jeden z nich se vytvořil i na 15minutovém grafu a dal mi příležitost vstoupit do short pozice. U intradenních obchodů jsou jasně definované ziskové cíle. Jeden ze způsobů řízení pozice, který vyučujeme jsem použil u tohoto obchodu a oba ziskové cíle byly vyplněny.
Graf futures zlata (GC) 15m. graf